Ne puteți găsi astfel:

Koblenz, Germania
Parohia „Botezul Domnului“

Adresă: Biserica Sfântul Laurențiu (duminica)

Koblenzer Strasse 16, 56073 Koblenz

Adresă: Capela Sfântul Nicolae 

(sâmbăta și în sărbători)

Sankt-Maternus-Straße 7, 56070 Koblenz

Preot Ștefan Baleca
Mobil: 004915163844415

Email: balecastefan@gmail.com

Date de cont:

Rumänisch-orthodoxe Kirchengemeinde Epiphania Koblenz

DE85 5765 0010 0098 0515 68

 SWIFT-BIC: MALADE51MYN

Construim împreună

Urmăriți-ne și pe facebook

În seara zilei de 30 martie, am primit cu mare bucurie vizita Presfințitului Părinte Dr. Sofian Brașovianul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxenburgului în biserica „Sf. Laurențiu” în care suntem de aproape un an,și pe care a binecuvântântat-o, prin prezența Sa. Ultima vizită a Preasfințitului Părinte în parohia noastră a fost acum șapte ani în capela „Sf. Nicolae”.

Oaspeți am avut și pe preoții din parohiile vecine: părintele Cătălin Preda din Bonn, pr. Cristian Vaida din Wiesbaden, pr. Mircea-Eugen Moldovan din Trier, pr. Rafael Petrache din Hanau și în sobor am săvârșit Taina Sfântului Maslu, după care a urmat seara duhovnicească în cadrul căreia Preasfințitul Părinte a vorbit credincioșilor despre importanța și necesitatea participării la Taina Sfântului Maslu, a îndemnat pe cei prezenți să înmulțească rugăciunea și fapta bună pe perioada postului și să o facă cu dragoste și dăruire, la final a vorbit despre efectele negative ale ecranelor asupra copiilor, îndemânând părinții să fie cu precauție și să petreacă cât mai mult timp posibil împreună cu ei. Seara s-a încheiat cu o agapă frățească la care au luat parte și toți credincioșii prezenți.

Duminică dimineața, Preasfințitul Părinte Sofian, a fost întâmpinat de către părintele Arhidiacon Gavriil Gemănarul cleric al Parohiei „Sf. Nicolae” din Offenbach Am Main și părintele paroh Ștefan Baleca după care a fost oficiată Sfânta și Dumezeiasca Liturghie Arhierească. În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa, a vorbit despre cinstirea Sfintei Cruci, și asumarea Ei, răstignirea propriilor patimi și a egoismului, care se numește lepădarea de sine. La final parohul a mulțumit Preasfinției Sale pentru cuvântul de învățătură și dragostea părintească. La finalul Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa a miruit credincioșii și a împărțit iconițe copiilor.

După Sfânta Liturghie Preasfinția Sa, a fost însoțit de noi, în tradiționalul pelerinaj la Catedrala Episcopală Catolică din Limburg unde ne-am închinat lemnului Sfintei Cruci pe care a fost răstignit Domnul Iisus Hristos și am slujit slujba Utreniei în sobor.

Preot paroh Ștefan Baleca

 

Susținem