Ne puteți găsi astfel:

Koblenz, Germania
Parohia „Botezul Domnului“

Adresă: Biserica Sfântul Laurențiu (duminica)

Koblenzer Strasse 16, 56073 Koblenz

Adresă: Capela Sfântul Nicolae 

(sâmbăta și în sărbători)

Sankt-Maternus-Straße 7, 56070 Koblenz

Preot Ștefan Baleca
Mobil: 004915163844415

Email: balecastefan@gmail.com

Date de cont:

Rumänisch-orthodoxe Kirchengemeinde Epiphania Koblenz

DE85 5765 0010 0098 0515 68

 SWIFT-BIC: MALADE51MYN

Construim împreună

Urmăriți-ne și pe facebook

Ziua de 18 iunie 2018 vine cu o veste mare pentru parohia noastră. După mai multe proiecte începute și care nu și-au găsit o finalizare, soluția vine din partea părintelui Michael Frevel. Părintele Michael Frevel, parohul Parohiei Catolice Koblenz Moselweiss a avut astăzi o întâlnire cu părintele paroh Mircea Deac și cu părintele Stefan Baleca și au căutat cea mai bună soluție pentru parohia noastră. Parohia noastră de câțiva ani se confruntă cu situația spațiului mult prea mic din Capela Sf. Nicolae. Decizia ne-a fost ușurată mult când am pășit în ultima biserică propusă, Biserica „Sf. Laurențiu de la Roma ” (†10 august 258), duhul și pacea pe care ne-a insuflat-o această biserică, construită la începutul aniilor 1200 pe ruinele unei foste biserici mai vechi, ne-a adus și convingerea că această șansă de a sluji într-o biserică frumoasă este o mare binecuvântare pentru parohia noastră. Mutarea în noua biserică va avea loc începând cu 1 iulie 2018 ora 9. Adresa este : Koblenzer Strasse 14, 56073 Koblenz.

Dumnezeu să ne ajute la acest nou și mare început pentru parohia noastră. Mulțumim frumos părintelui Michael Frevel și comunității parohiale pentru bucuria de a ne oferi biserica parohială a dânșilor. 

Harta cu amplasarea bisericii.

La școala situată la numărul 12 sunt locuri de parcare suficiente sau mai există o parcare foarte aproape, pe Schulgasse 3.

Preot paroh:  Mircea Deac     Preot slujitor: Ștefan Baleca               

Susținem